Saç Beyazlaması

Saç Beyazlaması

Saç beyazlaması, bir çok insan için büyük sorun teşkil etse de, aslında olgunluğun sembolüdür. Tabi bazı pigment eksiklikleri sonucu olmuyorsa, 20 li yaşlarda aniden oluşan saç beyazlamaları için doktor muayenesine başvurmanız sizin için faydalalıdır.

Bizler genellikle yaş ilerledikçe saçların beyazladığını düşünürüz. Oysa Amerikan Saç Vakfı’na göre bunun birçok sebebi var:

– Tiroid fonksiyon bozukluğu gibi metabolik durumlar
– Multipl skleroz gibi otoimmün hastalık
– Bazı viral hastalıklar
– Genellikle doğumsal koşullardan kaynaklanan fiziksel anomaliler
– Uzun süreli açlık ya da vitamin eksiklikleri
– Toksik çevresel riskler
– Genetik kontrolünüzü elinde tutan biyolojik saatiniz

Saç Rengi Koyulaştırmak İçin Tarifler

Saçların beyazlamasını önlemenin ya da ak düşen saçları kendi rengine döndürmenin yolları şöyle sıralanıyor.

  • Doğru beslenme, sigara ve stresten kaçınarak beyaz saçları önlemeyi deneyebilirsiniz. Stres gri saç nedenlerinden biridir.
  • Et, tahıl ve soya gibi protein açısından zengin yiyecekler yiyin.
  • Birkaç kurutulmuş Bektaşi üzümü (almayı) hindistan cevizi yağıyla siyaha dönene kadar kaynatın, elde edilen yağ gri saçları engellemede kullanbilirsiniz.
  • Başınızda beyaz bir saç teli gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey, soğan suyunu beyaz saç ve çevresindeki bölgeye uygulamaya başlamak olmalı. Bu çıkması muhtemel yeni beyaz saçları önleyecektir.
  • Saçların ağarmasını geciktiren diğer maddeleri şöyle sıralayabiliriz: Dut, gül, badem yağı, yeşil ceviz kabuğu, çay, kına ağacı.
  • Saçlarınızın beyazlamasını önlemek için yeterli vitamin ve mineral (demir, bakır,çinko, A ve B vitamini, folik asit) aldığınızdan emin olun. Taze, yeşil yapraklı sebzeler yiyin. A Vitamini içeren yiyecekler: Koyu yeşil sebzeler ve sarı renkli meyveler. B Vitamini içeren yiyecekler: Taze yeşil yapraklı sebzeler, muz, domates, karnıbahar, tahıllar ve yoğurt. Çinko içeren yiyecekler: Kırmızı et, tavuk ve yeşil sebzeler. Demir içeren yiyecekler: Sığır eti, kuru kayısı, kırmızı et, maydanoz, yumurta, buğday ve ay çekirdeği. Bakır içeren yiyecekler: Ay çekirdeği, kaju fıstığı, badem, yengeç ve istiridye, yumurta sarısı ve tüm tahıllar.

Saç Rengi Koyulaştıran Ürünler

Piyasada bulunan saç beyazlamasına karşı ürünler içerdikleri bir takım sağlığa zararlı maddeler yüzünden sağlık bakanlığı tarafından toplattırılmış ve vatandaşlar uyarılmıştır. bakanlığın ilgili yazısı.

Bakanlığımızca söz konusu ürün grubuna ilişkin yapılan piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda; Ürünlerin üretim, ithalat veya satışını yapan tüm gerçek veya tüzel kişilerin muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde;
– Beyaz saç giderici ,
– Kullanımı neticesinde doğal renklendirici özelliği olan bitkisel sistemlerle saçın renk hücresine etki ederek saç beyazlığından kurtulma sağlar,
– Saç beyazlamasına kısa sürede bitkisel çözüm,
– eyazlamış saçlarınıza boya yapmadan sadece eski saç renginize dönmesini sağlayan,
– Düzenli kullanımda net çözüm 3 ay kullanımdan sonra tedavi edilen saç telleri,
– Beyaz saçlardan kurtulup eski saç renginizi yeniden kazanmanızı sağlayacak çözüm,
– Boya değildir, içerdiği özel formül sayesinde, saça rengini veren pigmentleri arttırır ve böylece beyazlaşmış saçları kademeli olarak doğal görünümlü rengine kavuşturur,
– Saçın boyanmadığına dair vb asılsız iddialarla tanıtımları yapılmaktadır.

Tüketicilerin, yukarıda belirtilen tanıtımlarda ifade edilen asılsız iddialara itibar etmemeleri hususu kamuoyuna önemle duyurulur.”

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir