Lavanta Suyu

 Lavanta Suyu 

Lavanta çiçek ve tohumlarından destilie yoluyla elde edilen, saf lavanta suyu. Lavanta suyu uzak doğu ve Avrupalı kadınların bakımlarda kullandıkları suların başında gelmektedir. Lavanta özellikle ABD ve Fransız kadınları tarafından yapılan bakımlarda özel yer almaktadır. Naturel bakım kürleri içerisinde yer alan lavanta kürü için lavanta suyu vazgeçilmezdir.

Lavanta kürü için kullanımı yanında saf olarak cilt toniği olarak kullanılabilir. Geleneksel olarak özellikle sivilcelere karşı cilt toniği olarak kullanılır, sivilceler için lavanta kürü yüzyıllardır kullanılır.

Lavanta suyu saç bakımında da kullanılan bir sudur. Saç derisi üzerinde olumlu etkileri bilinmektedir. Tabi, bu bahsedilen etkiler yüzyıllardır süren kullanımlar sonucu ortaya çıkmış ve doğruluğuna inanılan etkilerdir, konu hakkında bilimsel çalışmalar çok kısıtlıdır. Bunun ilk nedeni, bu noktalarda yapılan çalışmalar genelde etken madde araştırmalarıdır ve yapılan çalışmalar yüzlerce etken madde içeren bu bitkisel ürünlerden ziyade iyi geldiği anlaşılan maddeler üzerine yoğunlaşılmasından kaynaklanmaktadır.

Lavanta suyu faydaları

Menopoz dönemlerindeki ve normal şartlardaki sıcak basmasında , serinletici ve rahatlatıcı olarak, böcek sokmalarında, güneş yanıklarında, güneş sonrası nemlendirici olarak, bebek cildi ve alt temizliğinde tıraş sonrası sprey olarak ve en önemlisi Amerika’da yapılan bir araştırmada gece yatmadan saça uygulanan lavanta suyu sayesinde ortalaması büyük bir başarı ile saçlarda doğal bir artma saptanmıştır, lavanta içerisindeki uçucu bileşenler sayesinde sakinleştirici, rahatlatıcı ve kötü kokuları giderici özelliğe de sahiptir.

Lavanta Suyu Kullanımı

Lavanta çayı:

1-2 çay kaşığı çiçek, 1 bardak kaynar suda haşlanır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Lavanta suyu ile yapılan bu içecek, biraz balla tatlandırılabilir. Baş ağrısına iyi gelir, sinirleri yatıştırır.

Lavanta banyosu:

100 gram lavanta çiçeği 2-3 litre suya eklenir ve kaynatılır. Süzülerek banyo suyuna eklenir. Çeyrek saat lavanta suyu ile yapılan bu banyo oldukça rahatlatıcı ve gevşeticidir.

Lavanta keseleri:

Kurutulmuş lavanta çiçekleri kumaş bir kesenin içine konulup giysi dolabı ve yastıkların altına konulabilir. Bu keselere lavanta suyu ve lavanta yağı damlatılır, bu şekilde kokusu hem güzel bir hava verecek, hem de rahatlatacaktır.

Lavanta toniği:

Kaynatıp süzdüğümüz lavanta tanelerinden elde ettiğimiz lavanta suyu, soğutuğumuzda lavanta toniği olur, bu lavanta suyu hücrelerinizin hızlı değişimine yardımcı olacaktır. Ayrıca akne tedavisinde de etkilidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir