güvey feneri

Güvey feneri

güvey feneri

Güvey fenerinin yapısal özellikleri ve faydalarının trendhatun.com okurları için derledik. İyi okumalar.

Güvey feneri

Güvey feneri (Solanaceae);  patlıcangiller (Solanaceae) familyasına mensup, ılıman ve astropik bölgelerde yetişen ve birçok türü olan bir bitki ve meyva cinsidir.

Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilen güvey feneri dünya üzerindeki tropik ve subtropik iklim bölgelerinde yetişir. Patlıcangiller familyasına ait bir tür olup ana vatanı Peru’dur.

Yaklaşık olarak 30-40 cmyüksekliğe erişen bitkinin meyveleri bilye büyüklüğünde ve turuncumsudur. Dokusu domatesi andırır. Meyvesi kağıdımsı bir kabuğa sarılıdır. Meyveler vitamin açısından zengindir, hoş bir kokusu vardır. Ham meyveler ekşidir, güneşte olgunlaştığında sarı-turuncu renge dönerler ve tatlanırlar.

Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtrak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Physalis, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir.

Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler. 100 gr`ında % 6 oranında şeker ihtiva eden meyvede, C vitamini portakaldan daha fazladır. Potasyum içeriği bakımından en zengin meyvedir.Yine önemli miktarlarda karoten (Vitamin A 9 ) ve vitamin B içerir.

güvey feneri otu’nun faydaları

içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır.100 gtaze meyvede %11.5 karbonhidrat, %1.8 pektin, %0.2 yağ, %3.2 lif, %0.6 mineral madde ve 48.7 mg vitamin C bulunmaktadır.

  • Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır.
  • İdrar ve ter söktürür.
  • Karında toplanan suyu boşaltır.
  • Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  • Sarılıkta da faydalıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

Güvey feneri, değişik ülkelerde tıbbi bitki olarak kullanım alanı bulmaktadır. Örneğin, Brezilya’da idrar yolları iltihaplanmalarında, deri hastalıkları, verem, şeker ve kalp hastalıkları tedavilerinde halk tarafından baş vurulan bir bitkidir.

Güvey feneri otu nasıl kullanılır

Yaprakları ve meyveleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Meyveleri taze olarak da tüketilebilir. Bitkinin yeşil kısmı zehirlidir. Özellikle daha olgun meyvelerin daha yüksek miktarlarda beta karoten konsantrasyonu ihtiva ettiği bilinmektedir.

Besin değerlerinin çok yüksek olması dolayısıyla özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde tavsiye edilir. Meyveyi koruyan ince kabuğu(kaliks) geriye çekerek meyveden ayırın. Meyveleri tercihen yıkayarak ve durulayarak yiyebilirsiniz.

güvey feneri çayı

Dahilen Kullanılışı: İştah açıcı ve ishal kesici etkilere sahiptir. Bilhassa dizanteriye karşı kullanılır. Dispepsi de, hastalık sonrası nekahat döneminde, gebelik kusmalarında, hazmettirici, mideyi güçlendirici olarak faydalıdır.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4-10 gr ufalanmış kök konur 5-10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir. Kökler toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.5-1 gr hap halinde içilir.

Dahilen Kullanılışı: Fevkalade bir idrar artırıcıdır, ateş düşürücü, ağrı dindiricidir. Yatıştırıcı ve terleticidir. Akciğer iltihabında, idrar yolları iltihabında, böbrek ve mesane yaralarında faydalıdır.

Sıradaki makalemiz GEZAĞACI üzerine derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir