Baobab Yağı

Baobab Yağı

Baobab tohumları sağlıklı bir cilt için gerekli olan A, C, D, E, F Vitaminleri ve beta-karoten, amin asitler, tartarik asiti yüksek miktarda içerir. Bu tohumların soğuk presle sıkılması ile baobab yağı elde edilir. Kuruyan, susuz kalmış, tahriş olmuş ciltleri yatıştıran baobab yağı özellikle saf kullanıldığında daha etkilidir. Baobab yağından birçok krem, serum, losyon yapılmasına karşı hiçbirisi, saf baobab yağının kullanım etkisini vermez. Bu bitkisel yağ nemlendirir, güneş yanıklarının hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Cilt tarafından kolay ve hızla emilir, cildin elastikiyetini arttırır, yaşlanma etkileriyle savaşır cilt dokusunu, hücre yenilenmesini destekler. Dünya üzerinde ondan fazla baobab ağacı türü vardır, bu ağaçların meyve çekirdeklerinden elde edilen baobab yağları farklıdır. İyi kalite bir baobab yağının en önemli özelliği hızla emilmesidir. Yüzünüze sürdüğünüz 2-3 damla baobab yağının 15 saniye içerisinde emilmesi gerekir. Baobab yağı emildikten sonra cildiniz yağlı kalmaz.

Baobab yağının faydaları

Göz çevresi ve gözaltında meydana gelen, şişlikler, kırışıklıklar üzerinde oldukça etkilidir. Güçlü antioksidan görevi görür, erken yaşlanmaya karşı cildi korur, lekeleri ve izleri azaltır. Baobab yağı kullanıcıları bu yağın, egzama ve sedef, ciltte oluşan skarlaşma, dermatit gibi sorunlara da iyi geldiğini bildirmektedir. Baobab yağı, saç bakımında da bir adım öne çıkmaktadır. Saç ve saçlı deride çabuk ve kolay emilir, açılmış saç pulcuklarını, kırılmış saç köprülerine, güçlü şekilde nem ve elastikiyet kazandırarak saçı ve saçlı deriyi besler. Saç bakımında kullanmak için ise saç kremine eklenmesi özellikle tavsiye edilir. Baobab yağının içerdiği yağ asitleri şunlardır   Oleik Asit: %30-42 Palmitik Asit: %18-30 Stearik Asit: %2-9 Linoleik Asit: %20-35 Baobab yağının bir diğer özelliği cildinizdeki nemi uzun süre muhafaza etmesidir, bu etkisi ve besleyici özellikleri sayesinde baobab yağı sürülen bölgelerde bir ışıltı ve canlılık olur ama bu etkiyi cildinize sürdüğünüz başka yağların parlama etkisiyle karıştırmayın. Baobab yağı, hızla emilir cildinizde ışıltılı bir görünüm bırakmasına rağmen yağlı durmaz.

Baobab Yağı Kullanımı

Baobab yağı oldukça değerli bir yağdır. Bu yağdan cilt için istenilen sonucun alınabilmesi için saf kullanılması gerekmektedir. Yüz bölgesi için 2-3 damla baobab yağı yeterli olacaktır. Eğer saf baobab yağı kullanırsanız bir çok anti aging krem serum ve bakım ürününden alamadığınız etkiyi bu yağdan alabilirsiniz. Yüzünüzü temizledikten sonra, 2-3 damla baobab yağını masaj yaparak cildinize uygulamalısınız. Bu kullanım sonucu cildinizin parladığını hayretler içinde göreceksiniz. Baobab yağını özellikle yaşlanma belirtilerinin olduğu bölgelere masaj yaparak uygulamalısınız.   Baobab yağı bitkisel bir yağ olduğu için paraben vb koruyucular içeren, perokimyasal ürünler (petrolataum, vazelin, likit parafin, vb.) kimyasallar içeren kremlere göre hem çok doğal hem de çok etkilidir.   El nemlendiricisi için, bir yemek kaşığı shea butter, bir yemek kaşığı katı kakao yağını benmari usulü eritip içerisine bir çay kaşığı baobab yağı ilave edip, bu karışımı donması için buzdolabına koyduğunuzda oldukça iyi bir el nemlendiricisi elde edersiniz. Dudaklarınız için bir yemek kaşığı shea butteri benmari eritip içerisine bir çay kaşığı baobab yağı ilave ederseniz, dudaklarınızdaki kuruma çatlama gibi sorunlar minimuma inecektir. Kaş ve kirpik bakımı için de baobab yağını kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı hint yağının içerisine bir çay kaşığı baobab yağı ilave ederseniz kirpik ve kaşlarınız için oldukça besleyici bir yağ elde edersiniz. Cilt lekeleri için 20 ml pirinç kepeği yağı ile 20 ml baobab yağını karıştırarark kullanabilirsiniz. Baobab yağını saçlarınıza da kullanabilirsiniz. Saç kreminize 5-10 d amla ekleyebilirsiniz (kreminizin büyüklüğüne göre), böylece saçınıza tutunacak baobab yağı nemlilik, esneklik ve parlaklık sağlamasına yardımcı olursunuz. Haftada 2-3 gece 50 ml hindistan cevizi yağına ilave edeceğiniz bir tatlı kaşığı baobab yağını, saç derisine ve saç boylarına sürüp, saçınızda tüm gece bırakıp sabah bitkisel içerikli (sls ve türevlerini, tuz içermeyen) şampuanınız ile saçlarınızı yıkamanız durumunda işlem görmüş yıpranmış saçlarınız, yumuşayacak, boya, röfle, düzleştirici gibi saç üzerindeki zararlı uygulamaların etkilerini en aza indirecektir.

Baobab yağı nerede satılır?

Baobab yağı satın almak için aşağıdaki resmin üzerine tıklayabilirsiniz. baobab yağı satın al               Bu yazımızla alakalı olarak Hindistan Cevizi Yağı makalemizi inceleyebilirsiniz.

“Baobab Yağı” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir