adaçayı faydaları

ADA ÇAYININ FAYDALARI

adaçayı faydaları

ADA ÇAYININ FAYDALARI

trendhatun.com olarak Ada çayının faydaları hakkındaki yazımızın faydalı olmasını diliyoruz.

Ada çayının çiçekleri, gargara ve ada çayı sirkesi yapmak için toplanır (bir avuç çiçek, doğal sirkenin içinde bir süre bekletilir) ve elde edilen sirke, uzunca bir süre hasta yatağından kalkamayan kişilere rahatlatıcı ve canlandırıcı anlamda sürülerek, masaj yapılır. Yapraklar daha çiçeklenme başlamadan, mayıs ve haziranda toplanır. Ada çayı kuru ve güneşli günler boyunca, eterli yağlar oluşturduktan sonra, yapraklar öğlen güneşinde toplanır ve gölgede kurutulur.

Soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bir çay bardağı sıcak suya 3-4 damla ada çayı yağı ve limon damlatarak yudum yudum içilirse kısa sürede rahatlama sağlar.

Çok iyi bir antiseptik olan ada çayı, kuvvet verici ve uyarıcı etkisi nedeniyle tercih edilir. Gece uyku düzenini sağlayıcı bir etkisi vardır. Hastalık sonrası kullanıldığında, bedeni kuvvetlendirir. Karaciğer hastalıklarına şifadır. Göğsü yumuşatır, En etkili nezle ilacıdır.

Menopoz sıkıntılarını azaltır, iltihap kurutucu özelliği vardır. Adet düzensizliğinde kullanılır. Ayrıca haşlanarak yapılan çayı kadınların göğüslerini büyütmekte de yararlıdır.

Bronşit ve astımdaki sıkıntıları geçirir, içerdiği cineol gibi etkili maddeler sebebiyle öksürüğü engeller, tabii bir antibiyotiktir.

Kan temizleyici etkileri vardır. Yüksek tansiyonu düşürür, gece terlemelerin en aza indirir.

Bitki, antifungal etkiler taşır. Yani ciltteki mantarlara sürülürse onları yok eder.
Bu etkileri sağlamak için, ada çayının kurumuş yapraklarından 1 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suya konularak kaynatılır.

Sonra kabın üstü kapatılıp 15 dakika süreyle bekletilir. Demlenen çayla  günde birkaç kez derin gargara yapılır. Ya da bu çay, mantarların bulunduğu yerlere dıştan uygulanır.
Ada çayı yaraların iyileşmesini hızlandırır.
Bunun için, körpe ada çayı yaprakları ezilerek yara lapası hazırlanır. Bu lapa yaraların üzerine kompres yapılarak, yaranın iyileşmesi hızlandırılır.

Ada çayının tütsü olarak kullanıldığı da görülmüştür. Eski zamanlarda kurumuş ada çayı dalları ve yaprakları evlerde yakılırmış. Bunun sebebi de odayı mikroplara karşı dezenfekte etmekmiş. Ayrıca bu bitki tarlalarda zirai ilaç yerine de geçiyormuş. Bugünkü zehirli ilaçlar yerine ada çayı tamamen doğal bir yöntem. Bu yöntemler şimdilerde kullanılsa belki de yiyeceklerimizde tümüyle organik olacak.

Ada Çayının Sindirim Sistemine Faydaları

Ada çayı midevidir. Sindirimi kolaylaştırır. Dispepsi (hazımsızlık) durumunda çok etkili bir gaz söktürücüdür. Aynı zamanda idrar söktürücü olarak da kullanılır.

Ada Çayı ve Ağız-Diş Sağlığı

Ada çayı, bademcik ve diş eti iltihaplarına iyi gelir. Aynı zamanda ağız hijyenini sağlamak amacıyla gargara da olarak kullanılabilir.

Ada çayı dişleri beyazlatır ve sağlamlaştırır. Bunun için, bir-iki körpe ada çayı yaprağı ya da toz haline getirilmiş kuru ada çayı yaprağı elle dişlerin üzerine bastırılarak sürtülür.

Bu yazımızla ilgili olarak ada çayının kullanımı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir